Menu
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
Share

פרסי אקו"ם יוענקו השנה ליוצרים: אריאל זילבר ויוסי גמזו

ושורה נוספת – Extra Bold

לפני 56 שנה החלה אקו"ם, האגודה השומרת על זכויות היוצרים בישראל, להעניק פרסים ליוצרים וליצירות בולטות במוסיקה ובספרות בישראל כחלק מפעילותה לתמיכה ועידוד היצירה. זו הייתה תחילתה של מסורת שהפכה במשך השנים לשם דבר בעולם היצירה בישראל – טקס פרסי אקו"ם הינו האירוע היחיד לאמנים בישראל ומהווה יתד חשוב מעין כמוהו להערכה והוקרת תודה על פועלם החשוב של היוצרים למען התרבות של כולנו. בשנה החולפת קיבלה אקו"ם לשורותיה 530 !!! יוצרים חדשים – פזמונאים, מלחינים, מעבדים, משוררים וסופרים במסגרת קרן הטיפוח של אקו"ם ניתן סיוע ותמיכה כלכלית למספר רב של פרויקטים מוזיקאליים, בית היוצר חגג שנה לפועלו והעניק במה ל 1500 יוצרים ויותר מ 500 הופעות, סדנאות, ואירועים מיוחדים.

מאות יצירות ישראליות ראו אור השנה מהן בחרו חברי ועדת השיפוט – תלמה אליגון – רוז, אביב גפן, סגיב כהן, פיטר רוט ויורם רותם, להעניק את הפרסים להישגי השנה במוזיקה. הפרסים ניתנים על הישגיהם בשנה החולפת. כמו כן, יוענקו השנה פרסים על מפעלי חיים לאריאל זילבר ויוסי גמזו. במהלך הטקס יוענקו פרסים לעידוד היצירה ליצירות שטרם פורסמו ופרסים מיוחדים מטעם דירקטוריון אקו"ם. בטקס ייקחו חלק הזוכים ולפנינו ערב מלא בכישרון ויצירה ישראלית מקורית.

טקס הענקת פרסי אקו"ם יתקיים ביום ב', 3 בפברואר , תיאטרון גשר ביפו

מנחה: אורי גוטליב במאי: דורון מדלי , ניהול מוסיקלי: אייל מזיג

פרס על יצירתו המוזיקלית רבת השנים יוענק לאריאל זילבר

אריאל זילבר הוא אמן יוצר הכותב, מלחין ומבצע מזה למעלה מארבעה עשורים. את ראשית דרכו בסוף שנות השישים התחיל בכתיבה עבור אמנים אחרים בארץ ובצרפת – הגשש החיוור, אילנה רובינא, פרנסואז הרדי ועוד.
בשנות ה 70 הצטרף ללהקת "תמוז" והיה שותף לכתיבת יצירות רבות ביניהן- "ככה את רצית אותי" "סוף עונת התפוזים" יחד עם שלום חנוך ועוד. בשנת 1976 יצא אלבומו הראשון של זילבר "רוצי שמוליק" שזכה להצלחה רבה במצעדים ומאז יצר וביצע זילבר שירים רבים שהפכו ללהיטי ענק. ביניהם- "ואיך שלא", "אני שוכב לי על הגב", "אגדה יפנית", "בדיעבד", "מסך עשן", "ברוש" ועוד ועוד. במהלך השנים זילבר שיתף פעולה עם מיטב האמנים בארץ והלחין עבורם יצירות רבות, ביניהם הגשש החיוור, גלי עטרי, להקת הנח"ל ועוד.
יצירותיו של זילבר בולטות במקוריותן וחדשנותן תוך שהוא משלב אלמנטים אתניים וסגנונות מוסיקליים חדשים. ניכר כי זילבר הגדיר מחדש את המיינסטרים כשהוא מקרב את השוליים למרכז. הופעתו על הבמה מלאת כריזמה ושיריו רלוונטיים ומשפיעים גם היום כשהם מדברים על אמת אומנותית, אמינות, כנות וכשרון עצום.

גובה הפרס 35,000 ₪

פרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים למחבר יוסי גמזו

יוסי גמזו העשיר את הזמר העברי בעשרות שירים שעדיין אהובים, משודרים ומבוצעים כמו "סימן שאתה צעיר", "איפה הן הבחורות ההן", "סתם יום של חול", "אילו כל האוהבים", "מה הוא עושה לה", "זוהי יפו", "הכותל", "ירושלים האחרת", "השעות הקטנות של הלילה", "שני שקי שינה" "לילה ראשון בלי אמא" והרשימה עוד ארוכה…
שיריו של גמזו מצטיינים בשפה עשירה ובחריזה מושלמת. הם נטועים בנוף הארץ ובהווי הישראלי ומתארים היטב את האוהב והכואב שבחיינו כאן. גמזו ניחן ביכולת להשתמש על פי הצורך גם בהומור בריא וגם ברגישות רבה.
בנוסף לפזמונים, גמזו הוא גם פרופסור ומרצה לספרות, לשון עברית ומדעי היהדות. הוא פרסם עד כה למעלה מ – 30 ספרים בתחומי השירה, הסיפּורֶת, ספרות הילדים והעיתונות והוא עדיין כותב שירים מאמרים ומקאמות, בעיקר בתחום האקטואליה.
ברוחו ובכתיבתו הסאטירית גמזו עדיין "צעיר, כמו יום אביב בהיר" ולפרסים שקיבל עד כה בתחומי הספרות והעיתונות מצטרף כעת גם פרס אקו"ם על מפעל חיים בזמר העברי.

גובה הפרס 35,000 ₪

פרס ע"ש משה וילנסקי לשיר השנה "קטנתי" – יונתן רזאל

מילים: מן המקורות, לחן: יונתן רזאל

בשיריו ולחניו של יונתן רזאל נעשה שימוש במקורות היהודיים שעושים את ארון הספרים היהודי לנגיש יותר ולידידותי יותר לחברה הישראלית. כך גם בשיר "קטנתי", המבוסס על פסוקי בראשית ותהילים, לקראת המפגש הגורלי עם עשו, פונה יעקב בתפילה לאל בבקשה להציל אותו מידי אחיו. אך הוא מקדים ואומר כאות של צנעה רבה "קָטֹנְתִּי מִכֹּל הַחֲסָדִים וּמִכָּל הָאֱמֶת אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת עַבְדֶּךָ". יעקב מתאר את בריחתו מעשו אל לבן דודו אשר בחרן, מצויד במקל בלבד. ועתה בשובו, לאחר שנים רבות, הפך לשני מחנות גדולים, הכוללים נשים ילדים ורכוש רב. דווקא עכשיו הוא נעשה פגיע יותר והוא זקוק להצלה.
השיר קטנתי הולחן והוקלט לאלבומו של רזאל "בין הצלילים", לאחר החלמתה של בתו שנפצעה לפני מספר שנים. השיר מדבר בעד עצמו הלחן המלודי והעוצמתי לצד הביצוע הווקאלי והמרגש של יונתן לשיר זה, נוגע בנפשו של כל אדם ומבטא את ניצחון הרוח על שבריריות החיים.

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש יוסי בנאי למחברי השנה – הדג נחש על אלבומם "זמן להתעורר"

להקת הדג נחש ביצירתם הקולחת מזה שישה אלבומים שמים על השולחן את הקונפליקטים המקומיים בהתרסה מחויכת. הטקסטים נוקבים אך מחבקים, מתובלים מוסיקלית בכור ההיתוך התרבותי ובסאונד הייחודי להם. הדג נחש הם באמת הצלצול המעורר האכפתי והמתריע כי זה "הזמן להתעורר".

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש סשה ארגוב למלחין השנה – עידן רייכל על אלבומו "רבע לשש"

באלבומו של עידן רייכל "רבע לשש" שיצא השנה, המשיך רייכל להפגין את כישרונו הגדול כמלחין, מלודיסט ומוזיקאי מגוון שהקשת המוזיקלית שלו חוצה גבולות ושפות. האלבום מצטיין בשירים יפים במיוחד, שהולחנו בסגנונות שונים ובכולם בולט חותמו הייחודי של רייכל כיוצר שזמרים, נגנים ומוזיקאים מכל העולם שמחים לשתף איתו פעולה ולבצע את שיריו. רייכל הוא שגריר מצוין של המוזיקה והתרבות שנוצרת כאן, ומתקבלת באהבה גדולה גם בארץ ובחו"ל.

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש יאיר רוזנבלום למעבד השנה – תמיר מוסקט

תמיר מוסקט היה אחראי לעיבודים וההפקה המוזיקלית בשני אלבומים מעולים שיצאו השנה: "ואיך אצלך" של חוה אלברשטיין, ו"DIFFERENT PULSES" של אסף אבידן.
השירים באלבומים אלה אמנם הולחנו על ידי האמנים ששרו אותם, אך מוסקט התאים לכל אחד מהם את הצבע והצליל הנכונים לו, בזכות רגישותו וכישרונו המוזיקלי. הוא משלב היטב בין הצליל המעודכן והעממי, יודע לשים לב לפרטים ויש לו חלק נכבד בהצלחתם הגדולה של שני אלבומים אלה.

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש עוזי חיטמן לאלבום השנה "יפה כלבנה"- אביתר בנאי

אביתר בנה לעצמו כתיבה וסאונד ייחודי, מעיין תמהיל של סשה ארגוב, תום יורק ורוברט וויט. נראה שאביתר נע במסלול מקביל כמעט למה שנעשה בתרבות בישראל.
"יפה כלבנה" הינו אלבום שלם של יוצר שמתלבט לגבי מהותו, פזילה לחיים חילוניים קודמים ובעיקר העיסוק העצמי של תרבות הסלבס.
״תל אביב״ ״ יפה כלבנה״ ו"שאו שערים״ הם רק חלק מאלבום מעניין, שלם ובעיקר אחר, שמייצג את דמות ״המאמין החדש״, קשה למאזין לקבוע האם אביתר מתקרב לאלוהים או פשוט מתרחק ככל האפשר מחייו החילוניים הקודמים.
הוועדה קבעה פה אחד שאין אלבום ראוי יותר מ- ״יפה כלבנה״ לפרס אלבום השנה.

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש ענבל פרלמוטר לתגלית השנה – גיא ויהל

חריצות מוערכת יחד עם כתיבה שמתכתבת עם העולם החדש וחיבור עם ילדות לא פשוטה הפכו את גיא ויהל לשמות הבולטים בשנה החולפת.
מהפקה וכתיבה לאומנים אחרים, השתתפות בתכנית ״דה ווייס״ ואלבום בכורה בהפקת עופר מאירי סללו את דרכם הבטוחה למעלה כשהם מגובים בהשמעות רבות ברדיו, הופעות בכל הארץ וקהל נאמן שהם הרוויחו בדרך הקשה. יש תחושה שהאלבום הוא רק קצה הקרחון של פעילות עשירה בעתיד.
איפשהו גיא ויהל החזירו את האמונה בלבחור במוזיקה במציאות קשה כמו פה. על כל אלה ועוד החליטה ועדת השיפוט להעניק לגיא ויהל את הפרס.

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש עלי מוהר לעידוד פרסום היצירה למחברת שחף וולמן

המילים של שחף וולמן מתעמתות ומתפייסות עם האמת הפנימית וחושפות אותה בשירה חרוזה ושקולה שקוראת למלחין לתת להן יד ולקחת אותן למסע אל המוסיקה הפופולארית.

גובה הפרס- 15,000 ₪

פרס ע"ש דניאל סמבורסקי לעידוד פרסום היצירה למלחין קובי שפי

המוזיקה של קובי שפי מגוונת, מעניינת ומופקת היטב. הוא משייט במיומנות בתחומי הג'ז, הפאנקי, הבלוז והמוזיקה האתנית, משלב ביניהם כשצריך, ונאמן ליצירתו, שאיננה קשורה לאופנה מוזיקלית חולפת. רצינותו של קובי שפי כיוצר וכמוזיקאי ניכרת בקטעים ששמענו ולדעתנו הוא ראוי לפרס, כדי שיצירתו אכן תצא לאור ותוכל להגיע לכמה שיותר מאזינים בארץ ובחו"ל.

גובה הפרס- 15,000 ₪

פרס חיצוני ע"ש אהרון גפן לתמיכה בהפקת אלבום – "קותימאן"

קותימאן (אופיר קותיאל), הוא יוצר ומפיק מוסיקלי פורה. עיקר עשייתו המוסיקאלית היא ביצירת מוסיקת פאנק, רגאיי, אפרוביט מוסיקה אלקטרונית ועוד. קותימאן מצליח להרכיב פאזל מוזיקלי מבלי להסגיר תקופה או ז׳אנר והתוצאה נשמעת אקלקטית ועם זאת הומוגנית ושלמה. האלבום שהגיש, מאופיין בקשת רחבה של סגנונות טעם טוב וכשרון עצום ועל כך בחרה הוועדה לתת לו את הפרס.

גובה הפרס- 20,000 ₪

פרס מיוחד ליצירה לילדים- לאה נאור

פרס מיוחד, על תרומה רבת השנים ליצירה המקורית הישראלית לילדים ניתן השנה לפזמונאית, המתרגמת, המחזאית, התסריטאית והסופרת – לאה נאור.
מתחילת דרכה ככותבת, העשירה לאה נאור את הזמר העברי בכלל ואת ספרות הילדים בפרט, בעשרות שירים ופזמונים, שבוצעו על ידי מיטב הזמרים והלהקות בארץ.
בנוסף לפזמונים שכתבה למבוגרים, כתבה לאה גם שירים רבים להצגות ומחזות-זמר כמו "זרעים של מסטיק" שמוצגת עד היום, ולתכניות טלביזיה כמו "חג לי" ו"קרוסלה" בערוץ הראשון ולתכניות הטלביזיה החינוכית "מה פתאום" (עם הבובה קישקשתא), "רגע עם דודלי", "בבית של פיסטוק", "פרפר נחמד" ו"רכבת ההפתעות". לאה כתבה גם שירי פתיחה לסדרות טלביזיה רבות מחו"ל ששודרו בארץ בדיבוב לעברית, ואחת הבולטות מביניהם היא הסדרה היפנית "הלב". רבים משירי הילדים שכתבה נאור הפכו כבר מזמן לחלק בלתי נפרד מהקלאסיקה הישראלית של שירי הילדים והם אהובים ומושרים עד היום ודי אם נזכיר את "מקהלה עליזה", "בואי אמא" או "אדון חרדון המפוזר". שירי החגים שכתבה העשירו את רפרטואר שירי החדים הישראלי וביניהם: "בסוכה שלנו שמחה וצהלה", "הסביבון שלי", "איזה חג לי" ורבים אחרים. לאה נאור שיתפה פעולה עם מיטב המלחינים בארץ וביניהם: סשה ארגוב, משה וילנסקי, נחום היימן, נורית הירש, יאיר רוזנבלום, שלום חנוך, מתי כספי וקובי אשרת.
בנוסף לפזמונים והספרים הרבים שכתבה, תרגמה לאה נאור גם ספרים לילדים וביניהם "סיפורי ככה זה" מאת קיפלינג וספריו של דוקטור סוס, ביניהם "חתול תעלול" שזיכו אותה בפרס אנדרסן הבינלאומי לתרגומי מופת לילדים.
שיריה ופזמוניה של לאה נאור שומרים על איכותם ורעננותם והם אהובים על קטנים וגדולים כאחד. הילדים של היום שרים אותם באותה התלהבות, שבה שרו אותם הוריהם, כאשר היו בגילם "וכל מי שישמע יאמר: אח, איזו מקהלה"!

גובה הפרס- 15,000 ₪

השנה לראשונה יוענק פרס ליוצר בתחום הג'אז:

זוכה בפרס אקו"ם ע"ש מל קלר להישג מיוחד למלחין בתחום הג'אז- איתמר ארז

מכלול יצירותיו של איתמר הנפרש לאורך השנים מעיד על עומק ורוחב כתיבה יוצאים מן הכלל, איכות ביצוע גבוהה ורגישות רבה. המוסיקה של איתמר מאחדת סגנונות שונים של מוסיקה כגון פלמנקו, מוסיקה ערבית, דרום אמריקאית, ישראלית וג'אז לכדי יצירה שלמה ואותנטית. אי לכך החליטו חברי הוועדה להעניק לאיתמר ארז את הפרס.

גובה הפרס- 15,000 ₪

***חברי הוועדה בתחום הג'אז- אבישי כהן, עדי רנרט ועמוס הדני***

פרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם

בכל שנה מעניק דירקטוריון אקו"ם פרסים מיוחדים מטעמו, השנה בחר הדירקטוריון להעניק פרס לשמעון כהן:

בשנות פעילותו הרבות, שמעון כהן העשיר את המוסיקה שלנו בלחניו, בעיבודיו, בנגינתו וביכולת הניצוח שלו. ייחודו הוא שליטתו המרתקת במוסיקה הקונצרטנטית, כמו במוסיקה הקלה.
עיבודיו לטובי הזמרים שלנו, נגינת הפסנתר הווירטואוזית שלו ויצירותיו לתזמורות סימפוניות, למקהלות ולהרכבים קאמריים, שבוצעו בארץ ובחו"ל, משמשים הוכחה להבנתו את המדיום הסימפוני והקל וליכולתו לשלב כתיבה מורכבת עם לחן קליט.
על כל אלה החליט דירקטוריון אקו"ם להעניק לו את הפרס המיוחד.

גובה הפרס- 10,000 ₪

בנוסף יוענקו במעמד הטקס פרסים לשירים המושמעים ביותר לשנת 2013

השיר הלועזי – "GET LUCKY", למו"לים המייצגים בארץ- מדיה מן גרופ בע"מ ודליה פאבלישינג בע"מ
השיר העברי – "סטטוס מאוהב", מילים- רמי לב, לחן- עדי ליאון, עיבוד- טל פורר