Menu
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
Share

שמות הזוכים במוסיקה הפופולארית

פרסי מפעל חיים- ליהודה פוליקר וצרויה להב
זוכים נוספים: מוניקה סקס, נתן גושן, דודו טסה, ניר מיימון ועוד…

טקס הענקת פרסי אקו"ם יתקיים ביום רביעי,4.4.12 , במוזיאון ארץ ישראל, ת"א
מנחה: אורי גוטליב
במאי: אמיר פיי- גוטמן

אקו"ם הכריזה היום על שמות הזוכים בתחום המוסיקה הישראלית. זוהי השנה ה- 54 לטקס הפרסים שהפך לאירוע המרכזי והיוקרתי בעולם היצירה הישראלית. הפרסים ניתנים ליוצרים מכל התחומים – משוררים, פזמונאים, מלחינים, מעבדים וסופרים. במעמד הטקס, יוענקו פרסים על מפעלי חיים, הישגי שנה, פרסים לעידוד פרסום היצירה ופרסים מיוחדים נוספים.
בכל שנה, אקו"ם מאפשרת –ל- 7500 יוצרים החברים בארגון להגיש את יצירותיהם למועמדות לקטגוריות השונות.
השנה תעניק אקו"ם, פרסים ששווים עומד על למעלה מ 400,000 ₪.
הבחירה בזוכים, נעשית על ידי חבר שופטים מקצועי, המורכב מיוצרים ואישים מובילים בענף המוסיקה.

חברי וועדת השיפוט:

בתחום הזמר עברי: דקלה דורי, דני רובס, עברי לידר ואברהם טל
בתחום הזמר חסידי: עו"ד חנוך וינדרבוים ויוסי איזנטל
בתחום היצירה האודיו- ויז'ואלית לילדים: חני נחמיאס, דנה דבורין וצליל בירן

פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום הזמר העברי למלחין יהודה פוליקר.
נימוקי השופטים: "לחניו של יהודה פוליקר הם תמצית הישראליות בצלילים. תבשיל קדירה מהביל מהנה ומרגש המערב בוזוקי וגיטרה חשמלית, דור שני לשואה ופרברי קריות הצפון, רוקנ'רול ומוסיקה אתנית.
החל מלהקת בנזין "גבוהת האוקטן" דרך האלבומים היווניים והמסע העצמי החשוף והאמיץ הצליח יהודה פוליקר לזכך רגש צרוף למוסיקה קומוניקטיבית.
כל האלבומים של פוליקר הנפיקו אבני דרך בלתי נשכחות במוסיקה הישראלית, השאיפה לשלמות מוקפדת והמאבק העיקש לאיכות גבוהה נגישה לכל שומע הפכו את פוליקר לאחד המובילים והאהובים במלחיני ואומני ישראל. הוועדה גאה להוקיר את תרומתו העצומה לחיינו בפרס מפעל חיים למלחין".
גובה הפרס 35,000 ₪


פרס מפעל חיים – יהודה פוליקר

פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום הזמר העברי – למחברת צרויה להב.
נימוקי שופטים: "מילותיה של צרויה להב מצליחות להיות בעת ובעונה אחת מלאות תשוקה ועדינות, מלאות כוח ורכות, גבוהות וקרובות לכל אוזן. לאורך השנים הרבות בהן בחרו לשיר את מילותיה גדולי הזמרים והזמרות בישראל הצליחה צרויה להב להשאיר חותם גדול על עולם המוסיקה הישראלית.
בתוך המולת המלל ומגוון הקולות הכותבים שירים בישראל, כשהיא נוגעת בכישרון ובייחודיות בכאב השכול, בעולם התשוקה הנשית, במסתרי הנפש האנושית בכלל והנשית בפרט, לצרויה להב יש, במילותיה, :"חוזה עם מנהל קרקס גדול". והיא אכן לעיתים לוליינית מילים נועזת, ולעיתים רקדנית עדינה. ותמיד בניצוץ הייחודי שמשאיר אותך סקרן תוהה ומרוגש עד עמקי הנפש. הוועדה גאה להעניק לה את פרס מפעל חיים למשורר\פזמונאי".
גובה הפרס 35,000 ₪


מפעל חיים – צרויה להב

פרס אקו"ם להישג השנה לשיר "כשאחר"
נימוקי השופטים: "מילותיו של נועם חורב לחנו של רותם כהן ועיבודו של תמיר צור נותנים את המצע לאחד הביצועים העדינים והמרגשים של השנה. אייל גולן שהוכיח את יכולתו בלהיטים אין ספור מלטף בקולו ברגש רב ומקרב את כל הקטבים של המוסיקה הישראלית זה אל זה.
הכיוון המוסיקלי של השיר והצלחתו העצומה היא סוג של פריצת דרך נוספת גם בקריירה של אייל גולן וגם בכיוונים שהוא מסמן כאחד המובילים את שוק המוסיקה בשנים האחרונות.
השיר כבר הפך לקלאסיקה ישראלית, ולאיכותו והצלחתו מעניקה הוועדה את פרס שיר השנה".
גובה הפרס 15,000 ₪

פרס אקו"ם להישג השנה למחבר ללהקת מוניקה סקס
נימוקי השופטים: "יהלי סובול, פיטר רוט ושחר אבן צור יוצרים יחד כבר שנים רבות. השנה הגיעה עבודתם המשותפת לאחד משיאיה, באלבומם האחרון.
הטקסטים של האלבום "מנגינה", מלאים תובנות אינטליגנטיות בסגנון חריף, ציני לעיתים וממוקד ותמציתי לפרקים, ותמיד רענן שונה ומקורי.
על עבודתם המשותפת ואיכות מילות השירים באלבום החליטה הלהקה להעניק לשלושת כותביה את פרס מחבר השנה".
גובה הפרס 15,000 ₪


פרס אקו"ם – מוניקה סקס

פרס אקו"ם להישג השנה למלחין נתן גושן
נימוקי השופטים: "פריצתו המטאורית של נתן גוש אל מרכז במת המוסיקה הישראלית השנה הביאה אל אוזנינו חוץ מקולו הייחודי גם את כישרון ההלחנה שלו.
בשירי אלבומו הראשון ובשירים שכתב לאחרים ניכרות השפעות של טובי הכותבים בסגנון מוסיקת הרוק הרך, ועבודותיו הראשונות מסקרנות לשמוע את המשך דרכו והתפתחותו כאומן יוצר.
על שיריו ששטפו את הרדיו בשנה האחרונה החליטה הוועדה להעניק לו את פרס מלחין השנה"
גובה הפרס 15,000 ₪


הישג השנה – נתן גושן

פרס אקו"ם להישג השנה למעבדים- דודו טסה וניר מיימון
נימוקי השופטים: "אחד הפרויקטים המיוחדים והמרגשים של השנה האחרונה היה אלבומם של דודו טסה והכוויתיים.האלבום גדוש בקלאסיקות עירקיות בעטיפה עדכנית נפלאה.
דודו טסה וניר מיימון הצליחו בכישרון רב לקחת את ההדים של השירים ששמע דודו בילדותו ולערסל אותם בצליל חם ועוטף המשלב מזרח ומערב, דרבוקות ורוקנרול, עוד וגיטרות.
העיבודים המרשימים נתנו לשירים בביצועו של דודו חיים חדשים תוססים וצבעוניים. על עבודתם זו החליטה הוועדה להעניק להם את פרס מעבד השנה".
גובה הפרס 15,000 ₪


פרס אקו"ם – דודו טסה

פרס אקו"ם להישג השנה לתגלית מאיה איזקוביץ'
נימוקי השופטים: "השנים האחרונות פתחו את השער והאירו פנים לאומנים ישראלים היוצרים ושרים באנגלית. מאיה איזקוביץ' היא אחד הקולות הייחודיים בז'אנר הזה.
בעבודה חרוצה ומאומצת הצליחה מאיה איזקוביץ' בשנה האחרונה להרחיב את קהלה ולבסס את מעמדה כאחת התגליות המרעננות בנוף הפולק – רוק בישראל.
קולה המיוחד שיריה הנשיים ונגינתה בגיטרה פרצו עבור מיה השנה את הדרך אל מרכז הבמה. על כל אלה החליטה הוועדה להעניק לה את פרס תגלית השנה".
גובה הפרס 15,000 ₪


פרס אקו"ם – מאיה איזקוביץ. צילום – אהוד רומנו

פרס ע"ש אמיתי נאמן לעידוד פרסום היצירה למחבר נועם חורב:
נועם מצליח בכשרון רב להלחים רעיונות ומילים לפסלים טקסטואלים יפים ומרגשים במיוחד. השימוש הנבון באוצר מילים מפתיע ויחד עם זאת נוגע ללב, מגרה את הקורא להעמיק עוד ולהכיר את מי שנמצא מאחורי המילים. מוסיקה פנימית נושבת בין השורות כאילו מבקשת לצאת החוצה. והכל עטוף בישראליות נוגעת ללב במיוחד.
גובה הפרס- 15,000 ₪


פרס אקו"ם – נועם חורב

פרס ע"ש אמיתי נאמן לעידוד פרסום היצירה למלחין סגיב כהן:
הלחנים של שגיב כהן מרחפים סביבנו כבר זמן רב כאילו היו שם תמיד. הם עומדים על קו התפר המדויק שבין הים תיכוני לשירי ארץ ישראל, מתובלים בהד פיוטים ותפילות. המוצר הסופי מצליח לחדור את כל הגדרות שמקיפים את הלב והאוזן ולהתיישב ליד הלב בטבעיות רבה.
גובה הפרס- 15,000 ₪


פרס אקו"ם – סגיב כהן

פרס חיצוני ע"ש אהרון גפן לתמיכה בהפקת אלבום – לדניאלה בוס:
בעולם בו אנו חיים בו השירה הנשית שנויה במחלוקת בחוגים מסויימים מצליחה דניאלה בוס לרגש ולעניין בשירים מוסיקאליים מאד, בהפקה אוורירית ומלאת מקום לפרשנות ובטקסטים נשיים מלאי עוצמה ופגיעות. הפרס לעידוד הפקת אלבום יכול וצריך לתת את משב הרוח הגבית הנוסף כדי להביא את יצירותיה לקדמת הבמה ולאוזן הישראלית הקולקטיבית.
גובה הפרס- 20,000 ₪


פרס אקו"ם – דניאלה בוס

פרס אקו"ם להישג מיוחד בתחום הזמר החסידי – חיים בנט
נימוקי השופטים: "חיים בנט הוא מחשובי יוצרי הזמר החסידי האוטנטי. לחניו מהווים את פס הקול של בתי המדרש והיכלות החסידים בארץ ובתפוצות כבר למעלה מ-40 שנה. לחניו שהחלו בחיפה בחצרו של האדמו"ר סרט – ויז'ניץ פרצו גבולות ומושרים בפי כל בעת שמחה ומועד. מקהלתו, מקהלת הילדים "רננו חסידים" שהפיצה את יצירותיו כגון "הנה אנוכי שולח לכם", "הלל אומר" ועוד רבות אחרות, ידעה לבטא נכון את רוח השמחה האמיתית שבאה לידי ביטוי בלחניו המקוריים. יצירתו הקלאסית והמרגשת "מכניסי רחמים" ליוותה את עם ישראל בשעות קשות שבהן לא נותר אלא לעמוד בתחינה בפני יוצר כל. לא נוכל שלא לציין את בנו, המעבד רובי בנט, דור שני למשפחת מוזיקאים שפרשנותו – עיבודיו לשירי אביו הוסיפו להם את אותו חן הנובע מאותם שורשים חסידיים. ועל כל אלה ועוד מצאנו את חיים בנט ראוי לקבל פרס אקו"ם להשיג מיוחד בתחום המוסיקה החסידית".
גובה הפרס 15,000 ₪

פרס אקו"ם להישג השנה ליצירה אודיו ויזואלית לילדים- למלחין עדי כהן על היצירה "כספיון"
נימוקי השופטים: "כספיון" הינה יצירה עשירה, הנושקת ליצירה הקלאסית. היא מאופיינת בהרמוניות עשירות, שירה מלטפת המתאימה לאווירת הפסקול הכללי כמו עוד כלי נגינה. ניכר כי ישנה התאמה מופלאה בין הפסקול לתמונה. היצירה מרעננת, מפתיעה, בולטת בערכה האומנותי ומכבדת את השומע"
גובה הפרס 15,000 ₪


פרס אקו"ם – עדי כהן. צילום: אילן בשור

השנה, אקו"ם והרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, החליטו על שיתוף פעולה ובמעמד הטקס יוענק פרס אקו"ם מיוחד מטעם הרשות השנייה למלחין של מוסיקה מקורית להפקות טלוויזיה. הפרס השנה יוענק ליוצר אופיר לייבוביץ' על מגוון פסי קול שכתב להפקות מקור במהלך השנים, ביניהם "סוף לסיפור" "התליין", "ההרוג ה-17", "שאהידות", "לאהוב את אנה", "ילדי היטלר" ועוד…
גובה הפרס: 15,000 ₪

פרס אקו"ם מיוחד מטעם הדירקטוריון ליוצר עמנואל זמיר ז"ל-
הפרס יוענק לאלמנתו כמחווה על תרומתו הייחודית ליצירה ולזמר העברי בראשית דרכו.

גובה הפרס 10,000 ₪

פרס לשיר הלועזי המושמע ביותר השנה (תשע"א) יוענק לשיר Forget you בביצוע CEE LO GREEN הפסלון יוענק למו"לים המייצגים בארץ- מדיה מן גרופ בע"מ ואי. אם. אי מיוזיק פאבלישינג ישראל

כמו כן, במעמד הטקס יוענקו תעודות הוקרה לראש עריית ראש העין משה סיני ולמפיק שוקי שצוב על תרומתם לעידוד וטיפוח היוצר והיצירה הישראליים. ראש העיר סיני והמפיק שצוב, פועלים ללא לאות להפצת והאדרת היוצרים הישראליים בדרך של הפקת מופעי מחווה לשורה ארוכה ומפוארת של יוצרים מעמודי התווך של הזמר העברי.